Temat: Szczegóły o zachowku - czym jest i komu przysługuje.

Potrzebuję szybkich i w miarę zwięzłych, a także konkretnych odpowiedzi na temat zachowku. Co to w ogóle jest i komu przysługuje.

2

Odp: Szczegóły o zachowku - czym jest i komu przysługuje.

Zmarł Ci ktoś bliski? Masz problem z uzyskaniem spadku, bo nie zostałaś uwzględniona w testamencie?

3

Właśnie tak. Nie ma mnie w testamencie, choć jestem bliską osobom zmarłego - córką z pierwszego małżeństwa taty. Może zapomniał o swoim dawnym życiu, ale ja twierdzę, że coś mi się należy, więc chciałabym zawalczyć o swoje. Wyjaśnicie mi te kwestie?

4

Otóż zachowek to faktycznie coś co powinno Cię zainteresować, bo należy się on osobom, które nie zostały uwzględnione w testamencie, ale są bliskie zmarłemu. Twojej mamie, z którą ojciec pewnie wziął rozwód może się on nie należeć (choć również jest wyjątek), ale Tobie będzie należał się on w 100-procentach. Kto ma prawo do zachowku? Bliska rodzina, dzieci, żona, mąż, w przypadku rozwodu, trzeba zbadać z czyjej winy został on zasądzony, jeżeli ojciec zawinił to mama jako była żona może również starać się o pieniądze.

5

Niestety mamy też już z nami nie ma, więc akurat ta kwestia mnie nie interesuje. A wiecie może jak to jest z wysokością zachowku? Słyszałam coś, że niektórym osobom przysługuje większy, a innym niższy.

6

Faktycznie tak jest, osobom małoletnim i niezdolnym do pracy przysługują aż 2/3 wartości udziału spadkowego, natomiast w pozostałych przypadkach jest to 1/3. W Twoim przypadku pewnie będzie to niższa kwota. Zresztą jest to znaczna część przypadków jeżeli chodzi o zachowek.

7

Dobra i 1/3! Tata miał dość pokaźny majątek, więc uważam, że coś mi się należy z tego. Nie miejcie mnie za bezduszną osobę, ale też pewnie nie wiecie, jak to jest, kiedy ojciec od chodzi od mamy w okresie dzieciństwa. Dziękuję Wam za pomoc!